Port rybacki

czytaj więcej

Latarnia Morska

czytaj więcej

Wędrówki leśne

czytaj więcej

Wyprawy morskie

czytaj więcej

Inne atrakcje w okolicy Grzybowa:

Kołobrzeg
Większość atrakcji miasta ma charakter militarny. Można zatem odnaleźć muzea, skansen wojskowy - gdzie można przejechać się pojazdem pancernym … Poza atrakcjami militarnymi można w Kołobrzegu odnaleźć: “Stare Miasto”(którego charakter został oddany, niemniej odbudowane w całości po zniszczeniach wojennych), parki i nadmorskie promenady.
Dużą atrakcję stanowią: wycieczki na Bornholm, wejście na latarnię morską, parki linowe, kompleksy basenowe, miasteczko z “Dzikiego Zachodu” …
Port Morski w Kołobrzegu
Port handlowy w Kołobrzegu ma znaczenie regionalne; Obroty ładunkowe w 2006 r. wynosiły 154,3 tys. ton.

Port w Kołobrzegu pełni także funkcję mariny jachtowej oraz portu rybackiego. Flota rybacka w Kołobrzegu składa się ze 114 jednostek.

Liczba pasażerów przewożonych przez statki redowe wyniosła: 300 tys. w 1998 r., 400 tys. w roku 2002 i ponad 400 tys. osób w roku 2003 Wzrost międzynarodowego ruchu pasażerów pomiędzy 2005 a 2006 wyniósł 87,7%.

Na terenie portu znajduje się siedziba oddziału urzędu celnego. W Kołobrzegu funkcjonuje morskie przejście graniczne. Ruch graniczny w porcie wyniósł w 2003 roku 9714 osób.

W rozwidleniu kanałów portowych znajduje się obrotnica statków o średnicy 140 m i powierzchni 15 386 m².

Port osłaniają dwa falochrony o długościach: wschodni o długości 308 m i zachodni – 205 m. Szerokość wejścia na wysokości zachodniego falochronu wynosi 47 m i zwęża się do 24 m.

Port Kołobrzeg posiada 5 basenów portowych. Największy z nich Basen Rybacki ma powierzchnię 14 835 m². Następnym w kolejności jest Basen Jachtowy o powierzchni 5 979 m², potem Basen Remontowy 4 337 m², Basen Łodziowy 2 728 m². Najmniejszym basenem w porcie jest Basen Łodziowy przy bosmanacie portu o powierzchni 235 m².

Według danych w 2006 roku łączna długość nabrzeży przeładunkowych nadających się do eksploatacji wynosiła 786 m. Na terenie portu znajduje się jedna dalba dewiacyjna.

W porcie znajduje się brzegowa stacja ratownicza Służby SAR, na wyposażeniu której jest łódź ratownicza RIB typu Gemini Waverider 600 R-27 oraz morski statek ratowniczy typu SAR-1500 (przy nabrzeżu Promowym).

Mieści się tu także terenowy oddział inspektoratu rybołówstwa morskiego.

Do portu jeszcze w czasach niemieckich doprowadzono bocznicę kolejową. Obecnie torowisko tworzy układ trójkąta, tory rozdzielają się na 7 bocznic końcowych; pod latarnią morską znajduje się tor wyciągowy. W porcie znajduje się podwójna rampa typu bocznego. Częściowy remont torowiska miał miejsce wiosną 2007 roku - wymieniono wtedy szyny i podkłady na Nabrzeżu Pilotowym. W sierpniu 2009 wymieniono rozjazd na głowicy kołobrzeskiej stacji na którym rozpoczyna się bocznica portowa.
Molo w Kołobrzegu
Molo w Kołobrzegu – żelbetowe molo w Polsce, w Dzielnicy Uzdrowiskowej Kołobrzegu.
Zlokalizowane jest na przedłużeniu ulicy Mickiewicza, przy sanatorium Bałtyk i bulwarze Jana Szymańskiego, w pobliżu Parku im. Stefana Żeromskiego (zdrojowego).
Fortyfikacje twierdzy Kołobrzeg
Twierdza Kołobrzeg (niem. Festung Kolberg) – nowożytne miasto-twierdza powstałe w XVII wieku poprzez rozbudowę i modernizację fortyfikacji Kołobrzegu. Twierdza została założona w 1653 roku. Uległa likwidacji jako twierdza lądowa w 1872 roku, zaś jako twierdza morska w 1887 roku. Ponownie została reaktywowana w czasie II wojny światowej w latach 1944–1945.

Powstanie twierdzy związane było z geostrategicznym oraz gospodarczym położeniem Kołobrzegu nad Morzem Bałtyckim. Już od wczesnego średniowiecza zdawano sobie sprawę z potrzeby zapewnienia obrony akwenu położonego pomiędzy Pomorzem Zachodnim i Bornholmem, kontroli tras żeglugowych z Bałtyku do Cieśnin Duńskich oraz znaczenia ekonomicznego ujścia Parsęty i znajdujących się tam salin (warzelnie soli i tężnie w Kołobrzegu istniały do 1860 roku).

O militarnej przeszłości Kołobrzegu przed zbudowaniem nowożytnej twierdzy świadczą pozostałości grodziska w Budzistowie (przedlokacyjny Kołobrzeg) oraz zachowane nieliczne resztki średniowiecznych murów miasta lokacyjnego założonego w 1255 roku.

Pomimo ogromnych zniszczeń miasta w 1945 roku i powojennych wyburzeń w Kołobrzegu zachowało się wiele obiektów stanowiących kiedyś elementy Twierdzy Kołobrzeg. Zaliczają się do nich zarówno nowożytne fortyfikacje budowane od XVII do XIX wieku, jak i budynki wojskowe wzniesione w XX wieku lub cywilne adaptowane na cele obronne w okresie 1944-1945.
Rogowo
W rogowie odnajdziemy muzeum „Fort Rogowo” oferujące zabytki wojskowe - głównie lotnicze.
Dźwirzyno
Dźwirzyno to znany chyba wszystkim kurort kolonijno-wczasowy. Oddalony o niespełna 8km od Grzybowa oferuje: port rybacki, liczne szlaki piesze i rowerowe, pomnikowe drzewa, kościół z niezwykłymi witrażami.
Mrzeżyno
Mrzeżyno, podobnie jak Dźwirzyno słynie z portu rybackiego. Niemniej, w miejscowości tej istnieje możliwość uprawiania spływów kajakowych. Polecamy.
Trzebiatów
Zabytkowe miasto oferujące wiele ciekawych elementów architektonicznych. Ponadto znajdujemy w Trzebiatowie muzeum.
Dla aktywnych: z Trzebiatowa możemy realizować spływy kajakowe.
Białogard
Białogard to propozycja dla osób lubiących odkrywać detale architektoniczne charakterystyczne dla obszaru pomorza. Stanowi ono kolejne miejsce z pięknymi zabytkami.
Biesiekierz
Miasteczko znane z ciekawostki jaką jest pomnik ziemniaka.
Jezioro Resko Przymorskie
Dawna zatoka morska oddzielona dziś od morza 300-metrowej szerokości mierzeją. Przy jeziorze znajduje się przystań oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego. Resko Przymorskie jest idealnym miejscem dla amatorów sportów wodnych oraz wędkowania - bogate jest w szczupaki, leszcze, płocie, sandacze, liny i węgorze. Jest to jezioro stosunkowo płytke, ponieważ maksymalna jego głębokość sięga 2,5 m.

Obszar wokół jeziora pełen jest unikatowych gatunków roślin i zwierząt, co czyni go miejscem wyjątkowym, polecanym fascynatom przyrody. Zauważyć tu można takie stworzenia, jak: gęś gęgawa, wąsatka, gąsiorek, gągoł i ryby wzdręga, jazgacz, ukleja.

W sezonie letnim okolica kusi ośrodkami wczasowymi, bazą windsurfingową i kitesurfingową oraz pobliskim Szlakiem Rowerowym Wokół Bałtyku.
Lotnisko w Bagiczu
W nadmorskich miejscowościach - Rogowie i Bagiczu istniały w czasie II wojny światowej lotniska.

Pierwsze służyło wodnopłatom, a drugie było betonowym lotniskiem twierdzy Kolberg. Po wojnie Rosjanie zajęli lotnisko w Bagiczu, znacznie je rozbudowując. Z tym lotniskiem związane jest pewne zdarzenie, które mogło doprowadzić do kolejnej wojny światowej. Dnia 4.07.1989 roku, samolot MIG 23 zaraz po starcie stracił sterowność, a także nastąpiły w nim problemy silnikowe. Pilot w tej tragicznej sytuacji, katapultował się, a samolot wyrównał lot i po wcześniej zaprogramowanej trasie poleciał w kierunku zachodnim. Po wyczerpaniu zapasu paliwa, samolot spadł na terytorium Belgii, zabijając tamtejszego rolnika.

Obecnie można zwiedzać pozostałości obu lotnisk i tajemniczych zabudowań wojskowych, w przeszłości niedostępnych dla cywilów. Z lotniska odbywają się też loty widokowe dla turystów.

Przykładowa wycieczka to 10-minutowy lot awionetką Cessna 182 wzdłuż brzegu, na niespełna 20-kilometrowym odcinku pomiędzy Kołobrzegiem a Ustroniem Morskim. Podziwane z lotu ptaka port, pozostałości twierdzy Kolberg czy Morze Bałtyckie na długo zapadają w pamięć. Taka przyjemność jednak kosztuje - w zależności od liczby pasażerów od 139 do 399 zł od osoby.

Lotnisko w Bagiczu, ponownie otwarte w 2012 roku, nie posiada statusu obiektu publicznego - na lądowanie wymagana jest zgoda zarządcy. Bagicz może przyjmować samoloty turystyczne z maksymalnie 20 pasażerami na pokładzie, czyli takie maszyny jak Let L-410 Turbolet czy Beechcraft 1900.

Lotnisko funkcjonuje od kwietnia do października. Planowana jest pewna rozbudowa infrastruktury (urządzenia nawigacyjne i tankujące), która może wydłużyć czas funkcjonowania lotniska. W 2013 r. oddano do użytku niewielki terminal pasażerski.
Latarnia morska w Gąskach
Latarnia w Gąskach została zbudowana pod koniec XIX wieku, osiąga wysokość 50,2 metra. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt latarni prowadzą kręte, granitowe schody - aby się dostać na taras trzeba pokonać ich aż 190. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Bałtyckie, dostrzec można stąd Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. Latarnia jest usytuowana w centrum wsi, u podstawy wieży znajduje się dom latarnika, kramiki z jedzeniem i pamiątkami oraz ładnie zagospodarowany teren. Latarnia została wpisana do rejestru zabytków.
Pomnik zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu
Pomnik zlokalizowany jest w Parku im. Stefana Żeromskiego (zdrojowym), przy bulwarze Jana Szymańskiego – nadmorskim deptaku, który prowadzi od latarni morskiej do mola spacerowego w Kołobrzegu. Autorem projektu jest architekt Wiktor Tołkin, który specjalizował się w monumentach upamiętniających martyrologię narodu Polskiego. Autorstwa Tołkina są m.in. pomniki ofiar nazizmu na Majdanku, w Stutthofie, czy na warszawskim Pawiaku.

Odsłonięcie pomnika odbyło się 3 listopada 1963.

Główny element pomnika tworzy stylizowana flaga, trzymana przez grupę figuralną. Mozaiki na ścianach i masywne płaskorzeźby żołnierzy są symbolem tysiąclecia tradycji oręża polskiego na Pomorzu – nawiązują do prehistorycznych malowideł naskalnych. Na płytkach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945. Prześwit pod pomnikiem symbolizuje okno na świat, czyli port morski.

Legenda mówi, iż przejście z jednej strony pomnika na drugą przez okno (na bezdechu), przynosi spełnienie się wcześniej pomyślanego życzenia.
Ustronie Morskie
W Ustroniu Morskim mamy do dyspozycji: Skansen Chleba, wielowymiarowe (7D) kino, centrum sportowe udostępniające (bowling, baseny, tenis).

Pomiędzy Kołobrzegiem a Ustroniem Morskim znajdziemy najstarsze drzewo w Polsce (dąb Bolesław).
Dobrzyca
Odnaleźć w Dobrzycy możemy siedzibę Ogrodów Tematycznych Hortulus i Hortulus Spectabilis, w którego skład wchodzą udostępnione do zwiedzania Ogrody Tematyczne, będące kompozycją 28 ogrodów w odmiennych stylach i różnej treści. Wśród największych są ogrody japoński, francuski i rosarium w stylu angielskim.

Pomimo faktu, że Dobrzyca jest nieco dalej oddalona od Grzybowa, stanowi ona doskonałą atrakcję turystyczną dla dzieci i dorosłych.

CatchYourDream Apartments

Maciej Kurek

tel: 502 183 380

Poleć nasz serwis innym


© Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek wykorzystanie projektu stron, treści jak i publikowanych fotografii wymaga pisemnej zgody autora i jednocześnie autora całego projektu CatchYourDream Apartments - Macieja Kurka.